7 Haziran 2016 Salı

Base URL Nedir?

Base URLHTML tasarımlarda kullanılan bir etiket yardımıyla sayfa içerisindeki URL’leri kısaltılmış şekilde kullanılmaya yardımcı olan HTML etiketidir. Base etiketi içerisinde istenen ana URL’ye yer verilir ve sonrasındaki adreslerde ana alan adıkullanılmaksızın link yollarına yer verilir.
Dilerseniz Base URL’yi örnek bir kod yapısıyla daha belirgin şekilde getirelim. HTML sayfanızın başlangıcında yer alan kod satırları arasına öncelikle Base kodunu kullanmanız gerekiyor. Base kodunun çalışması için bu kodun  ile
 etiketleri arasında yer alması gerektiğini unutmayın;

http
://www.sizinsiteniz.com/dosyaadi.png/">
Şimdi base URL değeri olarak tanımladığımız bu dosyayı sayfa içerisinde <body> etiketlerinin içerisinden sadece dosya adını kullanarak çağırabiliriz;Gördüğünüz gibi ikinci kısımda dosyanın tam dizin yolunu göstermek yerine yalnızca dosya adı kullanmamız dosyayı çağırmak için yeterli oldu. Çünkü daha önceden oluşturduğumuz Base URL’miz sayesinde sayfa zaten bu dosyanın tam yolunu biliyordu. Base URL eski yöntem olarak kullanılan etiket tiplerinden olmasına rağmen hala günümüz tarayıcılarının büyük kısmı tarafından desteklenmektedir. Internet ExplorerFirefoxSafariOpera ve Chrome’un tüm sürümlerinde Base URL’ler sorunsuz çalışmaktadır.
Base URL